Як правильно вибрати фільтр?

Очищення води: вибираємо фільтр

Сучасні фільтри для очищення води, системи водоочищення допоможуть зробити зробити воду в заміському будинку корисною і безпечною.
якість води         
Перш ніж почати підбирати водоочисні установки і фільтри для очищення води вашого заміського будинку, потрібно зрозуміти, що є чиста вода і як визначити, що її склад не відповідає нормі. Якість води визначається виходячи з декількох показників.

По-перше, за органолептичними властивостями (більш прийнятною органами почуттів людини). Це прозорість, каламутність, запах, присмак, наявність плівки або зважених речовин. Якщо показники відрізняються від ідеальних, ви зрозумієте це як мінімум за наявністю кислуватого або гіркуватого присмаку, неприємного запаху, появи в осаду або плівки.

Другий показник, за яким судять про чистоту прозорої, на перший погляд, рідини - хімічні властивості. Це рівень ph, вміст солей, жорсткість, лужність, склад розчинених газів. Контролювати вміст мінералів у воді дуже важливо, оскільки при тривалому вживанні неякісної води з їх підвищеним вмістом ви ризикуєте своїм здоров'ям.

Третій параметр, що становить повну картину про склад цілющого джерела, - мікробіологічні властивості. Наявність у воді бактерій, вірусів та інших організмів - серйозний привід для занепокоєння. Особливо небезпечні для здоров'я людини патогенні (хвороботворні) мікроби. Кількість мікроорганізмів на один мілілітр води - показник, за яким необхідно регулярно стежити і не допускати розмноження мікробів, а вже тим більше появи самого що ні на є злісного шкідника - кишкової палички.


Вибираємо систему водоочищення

Вода для заміських будинків найчастіше добувається з артезіанських свердловин. Вона як раз і містить безліч домішок, від яких потрібно позбуватися, інакше вони повільно, але вірно почнуть скупчуватися в організмі і можуть стати причиною різних захворювань.

В результаті професійного очищення змінюються фізичні, хімічні та біологічні властивості води, поліпшуються її органолептичні властивості, забезпечується епідеміологічна безпека, виводяться важкі метали, досягається оптимальний вміст в воді мінерального складу.

Показники, до яких потрібно прагнути при очищенні води, багато в чому залежать і від її призначення. Стандарти якості води для господарсько-питних потреб будуть відрізнятися від стандартів, що пред'являються до води для технологічних цілей. Тобто і очисні установки для цих цілей будуть потрібні різні.

Система водопідготовки повинна органічно вписатися в систему водопостачання: відповідати параметрам водопровідної мережі та інтенсивності водорозбору. При виборі водоочисного обладнання так само важливо звернути увагу на розмір фільтра, оскільки він буде впливати на продуктивність всієї водоочисної системи. Дотримуючись баланс, вам вдасться домогтися її ефективної і тривалої роботи.

Але найважливішим критерієм при виборі систем фільтрування був і залишається тип забруднень, від яких потрібно позбавити надходить в ваш будинок воду. Для цього вам необхідно здати проби води в спеціалізовану лабораторію. Там досліджують склад води в вашому водозабірної джерелі і визначать і вид забруднень, і тип очисної установки, який вам необхідний.

Фільтри механічної очистки (освітлювачі)

Завдання установок механічної очистки - видалити великі частки, які в нерастворенном (зваженому) складі знаходяться у воді, наприклад, пісок, глина, іржа або мул. Їх присутність проявляється в зовнішньому ознаці - каламутності води. Головний робочий інструмент у механічних установок - сітка. Однією з основних її характеристик є розмір осередків, він виражається в мікрометрів (мікронах). І чим він менше, тим більш якісну очистку води забезпечує фільтр. Каналами фільтра (осередками) уловлюються частинки розміром від 5 до 500 мікрон і більше.

Цей спосіб очищення вважається найпростішим, але він в будь-якому випадку першим застосовується для води, що надходить з джерела водопостачання в систему водопідготовки. Проходячи через неї, вода готується до подальшої, більш тонкої очистки. Інакше великі частки просто засмітять специфічні фільтри, призначені зовсім для інших цілей, і перешкоджатиме роботі всієї системи.


Види фільтрів механічного очищення води

Фільтрів механічного очищення, що застосовуються для квартир і приватних будинків, існує декілька:

   Сітчастий фільтр для води (призначений для грубої очистки). Складається з елементарного фільтруючого елемента - металевої сітки, яка вловлює великі частки. Встановлюється на подачу холодної і гарячої води (витримує температуру до 120 ° C і тиск 10 бар). Такі фільтри прості в монтажі і економічні, але очищають воду лише від великих домішок.

   Засипні фільтри (напірні) Представляють собою балони, заповнені фільтрує завантаженням (кварцовим піском, гідроантрацітом і ін.), Який оснащений ручним або автоматичним керуючим клапаном. Ці фільтри приймають на себе основні забруднення - зважені частинки розміром більше 50 мкм. Після зворотного і прямий промивки ці фільтри повністю відновлюють свої властивості.

   Картріджниє фільтри (тонка очистка). Складаються з колби - металевою або пластиковою і фільтруючого елемента - металевою або полімерної сітки, гофрованого паперового фільтра, поліестерового або спіненого або намотного поліпропіленового картриджа. Сфера застосування таких фільтрів практично не обмежена. При невисокій вартості має високу ефективність очищення, яка до того ж може регулюватися (від 1 мкм). Єдиний мінус - необхідна регулярна заміна фільтрів.

Фільтри для видалення заліза

Якщо постійно пити воду з підвищеним вмістом заліза, то незабаром ви можете заробити проблеми з печінкою. Трубах така вода теж шкодить - від неї вони покриваються нальотом і починають «обростати». Фільтри для видалення заліза виводять зі складу води як не злучилося, так і розчинене залізо, а також часто супроводжують його марганець і сірководень. Діють вони в такий спосіб: вода пропускається через каталізатор, який забезпечує контакт, розчиненого заліза і окислювача, наприклад, кисню, на своїй поверхні. В результаті реакції, залізо випадає в осад. При чищенні фільтра вони просто вимиваються.

Окислення може проводитися способом аерації (атака заліза киснем) .- попереднє знезалізнення. При високому вмісті заліза у воді (більше 10 мг/мл) після аерації воду потрібно відстояти, процідити - і вона готова до вживання в їжу. Другий варіант окислення заліза з додаванням сильних окислювачів (хлору, перманганату калію, перекису водню, озону). Метод хлорування відомий всім - з його допомогою вода ще й дезінфікується. Але найбільш ефективним, правда, і найбільш витратним є спосіб окислення заліза озоном.

Для звільнення води від важких металів, небезпечних для здоров'я людини (наприклад, свинцю), а також для позбавлення від нітратів дуже часто застосовується метод іонного обміну.
Сорбційні фільтри (вугільні)

Сорбційні фільтри призначені для поліпшення органолептичних якостей води - її смаку, кольору і запаху. Газ або рідина пропускається через посудину з сорбційними фільтром. Сорбентом в них найчастіше виступає активоване вугілля. Він має універсальну здатність видаляти з води органічні домішки: залишковий хлор, розчинені гази, органічні сполуки, а також покращувати смакові властивості води. Чим меншого розміру пори вугілля, тим більшою фільтруючою здатністю він володіє. Вода може пройти пори будь-яких розмірів, тоді як знаходяться в ній частинки затримаються.

Фільтри з активованим вугіллям недорогі і ефективні, правда, не вічні - потрібно їх періодична заміна. Зате бактеріологічного заростання таких фільтрів вдається уникнути завдяки застосуванню спеціальних бактериостатических присадок (наприклад, з колоїдного срібла).

В сорбційних фільтрах також використовуються деревне вугілля (мають більш високу пористість і широко розподілені пори, але швидше зношуються) і вугілля на кам'яновугільній основі (більш стійкі до механічних навантажень). Зарубіжні виробники пропонують активні вугілля з шкаралупи кокосового горіха. Вони мають ті ж характеристики, що й звичайні, але наділені більш високою міцністю, мають оптимальний гранулометричний склад і високу ємність.
Установки зм'якшення води

Знизити жорсткість води покликані установки пом'якшення. Вони усувають головну її причину - солі жорсткості (кальцію і магнію). Останні, як відомо, утворюють відкладення на будь-яких поверхнях, з якими стикається насичена ними вода.

Особливо це стосується води зі свердловини, так як в ній кальцій і магній пов'язані з гідрокарбонатами, що дають відкладення. Вона здатна зруйнувати сантехніку, труби і побутові прилади, при пранні збільшується витрата порошку, руйнуються тканини. Крім того, при використанні такої води для миття погіршується стан шкіри і волосся. У жорсткій воді не тільки збільшується час приготування продуктів, а й погіршуються їхні смакові якості, більш того, вона негативно впливає на органи травлення.

Найбільш простим способом зниження жорсткості води відбувається за допомогою іонного обміну. Іоніти (своєрідні сорбенти) поглинають розчинені солі, заміщаючи їх іншими. Обмін на високомолекулярному рівні можливий завдяки іонообмінним смолам, що містить іони натрію, які витісняють іони кальцію і магнію.

Пом'якшити воду можна і за допомогою мембраною технології. Вода пропускається через пори мембран, які чутливі до багатозарядним і великим іонів. Таким чином проводиться очищення води від всіх суспензій, колоїдів, бактерій і вірусів, катіонів важких металів і т. Д.
ультрафіолетові стерилізатори

Такі установки застосовуються для дезінфекції води. Як випливає з назви, основною зброєю в боротьбі з мікроорганізмами служать УФ-промені. Вони практично на 100% звільняють воду від бактеріологічних забруднень. У складі пристрою: камера знезараження з нержавіючої сталі; бактерицидні лампи, захищені від прямого контакту з водою міцними кварцовими чохлами; пульт управління і блок промивки.

Перевага цього методу в тому, вбиваючи всі відомі мікроби і віруси, ультрафіолет нічого не додає у воду із зовні, на відміну від хлорування та ін. В процесі очищення у воді не утворюються побічні продукти, які можуть мати негативний вплив на організм людини.

Подібно озонуванню УФ-опромінення знезаражує воду (після такої фільтрації її відразу ж можна пити), але на відміну від цього способу менше витрачає електроенергії і не шкодить навколишньому середовищу.

Наприклад, в басейнах цей метод очищення застосовується спільно з хлоруванням. Так досягається найбільша гігієнічність, знижується концентрація хлору і зменшується вплив останнього на шкіру і слизові оболонки.


Мембранне очищення води

У боротьбі із забрудненнями, які неможливо видалити за допомогою описаних методів, без додаткового використання хімічних реагентів або дуже дорого, краще всього застосувати мембранний спосіб очищення. Але вважається самим лояльним по відношенню до води.

Довгий час мембранні фільтри застосовували тільки для повного знесолення води, але в сучасному світі вони використовуються і для питного водопостачання. Його суть полягає в тому, що фільтр-мембрана не пропускає через себе великі молекули і органічні седіненія, залишаючи у воді лише ті речовин і метали, які необхідні людині для життєдіяльності. Все частіше компактні мембрани стали використовуватися в складі побутових фільтрів, що встановлюються під раковину. Це майже універсальний метод очищення води від шкідливих складно видаляються домішок, але все ж для використання повинні бути досить вагомі підстави - як мінімум, настійні рекомендації фахівців.

Залежно від складу вихідної води в будинку, схема очищення розробляється індивідуально для кожного замовника. Як правило, котеджна система водопідготовки води включає в себе фільтр, що очищає воду від механічних домішок, пристрої для корекції хімічного складу і обладнання для отримання питної води. Така комбінована система і дозволяє досягти бажаного результату: отримувати воду як первинного очищення (для технічного використання), так і кристально чисту питну.


595 20.02.2021