Занурювальні насоси для свердловин. Як вибрати?

Як вибрати свердловинний насос?

Свердловина це колодязь у вигляді труби з порівняно невеликим діаметром і великою глибиною. Щоб визначити, наскільки глибоко необхідно бурити, фахівці враховують кілька важливих факторів. До них відноситься рівень залягання водоносного горизонту, призначення видобувається води, рельєф, в якому проводиться буріння, обсяг водоспоживання.

Основна перевага свердловини це якість води. Чим глибше знаходиться водоносний горизонт, тим чистішою буде вода. Глибина колодязя складає приблизно 10 15 м, в той час як у свердловини цей показник в 3-4 рази більше.

В залежності від глибини свердловини вони діляться на піщані і артезіанські. Обидва види підходять для видобутку питної води, але перевага віддається останнім, так як глибоко залягає вода збагачується корисними речовинами, зокрема йодом, тому більш корисна для здоров'я. Якщо правильно обслуговувати свердловину, термін її служби складе більше 50 років.Загальні параметри свердловини

До загальних параметрах свердловини відносяться наступні:

 • Внутрішній діаметр. Визначити цей параметр можна за допомогою рулетки. На даний момент на ринку представлені насоси діаметром від 3 до 12 дюймів. Це важливий параметр який слід враховувати при виборі насосного обладнання. Внутрішній діаметр свердловини повинен бути на 2-3 см більше ніж діаметр насоса.

 • Глибина. Від цього параметра залежить натиск насоса. Чим глибше буде свердловина, тим більшим напором має володіти насосне обладнання. При цьому необхідно враховувати статичний і динамічний рівні води. Статичним рівнем вважається відстань до рідини. Виміряти його можна за допомогою волосіні з вантажем. За статичному рівню визначають, на яку глибину буде занурений свердловинний насос. Динамічним є рівень води при роботі насоса. Він визначає, на якій глибині повинен знаходитися насос, щоб при своїй роботі він не викачував воду, а весь час знаходився в ній. Необхідно розуміти, що і статичний, і динамічний рівні в різні сезони будуть відрізнятися. Наприклад, влітку в свердловині менше рідини. Вибираючи свердловинний насос, необхідно брати до уваги найменший рівень води в свердловині протягом усього року.

 • Продуктивність. Дебіт свердловини (її продуктивність) важливий параметр, який необхідно враховувати при виборі насосного обладнання. Якщо його продуктивність буде перевершувати продуктивність свердловини, пристрій може викачати всю рідину і працювати без неї. У цьому випадку наслідки будуть плачевними. Якщо двигун і насосна частина не захищені від сухого ходу, обладнання перегріється і вийде з ладу. Ремонт обійдеться практично в таку ж суму, як і покупка нового насоса. Якщо продуктивність свердловини невелика, а потреба у воді велика, можна використовувати варіант з накопичувальною ємністю. Так як протягом дня потреба в рідині змінюється, наприклад, вночі вона може і зовсім бути відсутнім, свердловинний насос буде наповнювати ємність водою, а після роздавати рідина з неї.

 • Фільтр. Свердловинні насоси чутливі до абразивам, присутнім в перекачується воді. Виробники вказують в характеристиках максимально можливий зміст піску в воді, яка може бути перекачано даним видом обладнання. Якщо не дотримуватися умов експлуатації, рекомендовані виробником, є ризик швидкого зносу пристрої, який в результаті призведе до його поломки. Вона може відбутися протягом 7-14 днів після початку використання насоса. Врахуйте, що цей вид поломки не потрапляє під дію гарантії, тобто ремонтувати пристрій доведеться за свій рахунок.

Для підняття і транспортування води зі свердловини потрібен спеціальний насос. При його монтажі необхідно враховувати відстань від свердловини до будинку. Цей параметр потрібен для того, щоб визначити який опір буде долати насосне обладнання під час доставки води зі свердловини в будинок. Тут діє наступне правило: 10 м горизонтального відстані прирівнюється до втрат рівним 1 м по вертикалі або 0,1 атм.

Види свердловинних насосів

Найчастіше для свердловин використовуються заглибні електричні насоси. Вони бувають таких видів:

 • Вібраційні. Найбільш дешеві, підходять для неглибоких свердловин. Принцип їх роботи заснований на зворотно-поступальних рухах штока, виконаного зі сталі, з гумовою мембраною. Вхідний і вихідний патрубки оснащені клапанами. Під час руху штока вгору всередину корпусу всмоктується рідина. Він доходить до верхньої точки, а потім опускається. При цьому відбувається закриття нижнього клапана на вхідному патрубку, а клапан, розташований на шляху в трубу водопроводу, відкривається. Вібраційний насос працює за принципом ручного велосипеда, в рух він приводиться електромагнітом. Але пристрій створює гідравліческіе коливання, через них свердловина швидко замулюється.

 • Відцентрові. Найбільш поширений варіант насосного обладнання. За зовнішнім виглядом вони нагадують витягнутий циліндр з металу, як правило, нержавіючої сталі. У нижній частині знаходяться ступені з робочими колесами, у верхній електричний двигун. Закачування води відбувається через нижню частину, вона проходить крізь весь насос, в напірну трубу. Потім вона піднімається за рахунок дії відцентрової сили, яка створюється за допомогою робочих коліс з крильчаткою.

 • Шнекові. Їх ще називають гвинтовими. За зовнішнім виглядом нагадують відцентрові, але робочі колеса в них замінені спіральними гвинтами. Через це їх продуктивність приблизно на 15% менше, навіть при рівній потужності двигуна. Але зате вони можуть перекачувати воду з глиною і піском без ризику для механізму.

Всі ці види насосного обладнання працюють, перебуваючи під водою. Це важливо, тому що двигун охолоджується за допомогою потоку води, що перекачується (як зсередини, так і зовні).Як вибрати насос для свердловини?

Є кілька параметрів, на які варто звернути увагу при виборі насосної станції для свердловини:

 • Продуктивність. Це той обсяг рідини, який можна отримати за допомогою установки за певний час. Обчислюється в літрах або кубометрач на годину. Тут мається на увазі, що пристрій має забезпечувати потребу в воді як мінімум наполовину, при цьому рідина в свердловині повинна встигнути набратися. Це називається дебітом свердловини, його ми розглядали вище. Щоб вибрати насос за цим параметром, необхідно порахувати точки забору води в будинку і витрата для кожної з них. Потім складіть всі цифри і розділіть навпіл. Це і буде мінімальна продуктивність насоса.

 • Напір. Йдеться про висоту, на яку насос може підняти воду. Цей показник вимірюється в метрах. Він може впливати на тиск в конкретній точці забору води. Необхідно, щоб був запас напору приблизно 10-15%. Наведемо приклад розрахунків. Припустимо глибина свердловини 30 метрів, піднімати воду необхідно на 5 метрів. Для початку розрахуємо запас: (30 + 5) * 0,15=5,25 метров.Теперь складаємо запас і загальну висоту: 30 + 5,25=35,25. Це буде максимальний напір.

 • Мінімальна глибина занурення. Йдеться про занурення в рідину, а не в свердловину. Припустимо, що свердловина має глибину 30 метрів, відстань від її поверхні до дзеркала води 10 метрів, тобто товщина води 20 метрів. Це мінімальна глибина занурення насоса.

 • Захист від перегріву. Не рекомендується використовувати насосне обладнання на межі його потужностей. Якщо ви припускаєте, що все ж можуть траплятися критичні навантаження, віддайте перевагу пристроям, оснащеним термореле. При перегрів електродвигуна, насос сам автоматично відключиться.

 • Захист від сухого ходу. При істотному зниженні рівня рідини в свердловині насос автоматично відключиться. Ця функція особливо корисна, коли рівень води знижується через сезонних чинників.

 • Напруга. При виборі насоса необхідно враховувати, від якої мережі він буде працювати. Якщо обладнання буде використовуватися в побутових цілях, то варто вибрати однофазную модель. Для професійного застосування краще віддати перевагу трифазної, хоча вона вийде дорожче і буде мати більш складною конструкцією.

Отже, найбільш простими і доступними за ціною є вібраційні насоси, але вони не підійдуть для вирішення складних завдань. Відцентрові насоси є найпопулярнішими, але коштують дорожче. Відцентрові насоси свердловин можуть вирішувати будь-які завдання в плані автономного водопостачання.


217 20.08.2021